Staro je nepisano pravilo da ko na Kopaoniku ima bar desetak kvadrata on je bogat čovek, a šta reći za sadašnje i buduće vlasnike hiljade kvadrata i stotine apartmana. Zato su, valjda, retki oni koji od javnosti to vlasništvo ne skrivaju i stoga kruže planinom razna nagađanja ko ovde istinski gradi, a ponajviše se prst upire na aktuelne političare. Teško je tu utvrditi istinu osim što je vidljivo da se gradi na svim padinama, od samog Pančićevog vrha do podnožja, do najniže tačke takozvanog vikend naselja „Treska”.
Na vrhu je u toku gradnja panoramskog kafića, ali to nije realizacija plana „Skijališta Srbije” već nekog drugog investitora.
Dole, u samom centru, u noći zuje dizalice, gradi se hotel od desetak hiljada kvadrata, na lokaciji bivše vile „Jugobanke”, koja je prodata šeiku Muhamedu bin Zajidu, ali se ovde uveliko govori kako je on nedavno izašao iz ovog posla i ne zna se ko je gradilište preuzeo. Nedaleko odatle, u blizini početne stanice uspinjače za stazu „Malo jezero”, nikla je zgrada od sedam nivoa. Tu je bio ali je, pre tri godine u požaru nestao kafić „Bombarder”. I, na njegovom mestu, to jest proširenoj lokaciji podignut je pomenuti objekat koji se ubrzano završava. Na lokacijama iznad vile „Raška” podignute su dve vile, a ogromna je iskopina za temelj još jedne. Obnavlja se i objekat „Klub A”, rekonstruiše se i proširuje hotel „Putnik”… Da ne govorimo o manjim, nivoom vilama i „hotelčićima” na tom prostoru u centru turističkog naselja. Tvrdi se da je ovde gradnja dobila poseban zamah prošlogodišnjom uredbom o utvrđivanju plana posebne namene, ali o tome, u javnom preduzeću Nacionalni park ne žele da govore.
– Jednostavno, mi nismo nadležni, jer građevinske dozvole za ovaj deo Nacionalnog parka izdaje resorno ministarstvo i onaj na čije ime je to odobrenja samo je dužan da nam se javi, a ponekad i tu obavezu zanemare… – kaže direktor Bojan Milovanović.
Uglavnom „zaboravljene” su priče stručnjaka i obećanja političara o neophodnosti ograničenja gradnje na vrhu planine, zbog mogućih negativnih uticaja posebno kada je reč o klimi na području skijališta.
Na ovom prostoru ne samo da se uveliko gradi već se planina i buši. Na većini gradilišta rade bušilice zarad pronalaska vode koju će kasnije, budući da je iz dubine topla, uz neznatno dogrevanje koristiti i za jeftino grejanje objekata. Tako, teče gradnja, a opština Raška, koja nije nadležna za dozvole, ali jeste za prodaju placeva baš ovih dana prodaje još šest, površine od dva do četiri ara. Od Spasoja Andrića, načelnika opštinske uprave doznajemo da je početna cena po aru 40.000 evra. Dođe to, u nadmetanju kupaca, i do stotinu hiljada evra po aru, ali doznajemo i da nije više ono „zlatno” vreme od pre nekoliko godina kada je, recimo, jedan plac od 1,8 ari prodat za rekordnih 420.000 evra. No, i dalje ova opština više od trećine svog budžeta od 1,1 milijardu dinara popunjava sa Kopaonika, što od placeva što od naknade za uređenje građevinskog zemljišta.
Izvan prostora Nacionalnog parka, gde je pomenuta lokalna samouprava nadležna i za izdavanje građevinskih dozvola, poput vikend naselja „Treska” u kome je već oko 2.300 objekata za ovu sezonu je izdato 25 novih dozvola. Tako će, primera radi, novi objekat „Kraljevih čardaka” imati i novih 116 apartmana.
Ni ostali nisu mnogo manji i pa će to dogodine još uvećati ponudu apartmana, koji se ovde uveliko nude. Jer, urbanistički planovi predviđaju gradnju gondole, odavde do centra skijališta samo je pitanje kada će taj plan krenuti u realizaciju.
Nasuprot „cvetanju” gradnje na Kopaoniku nema mnogo novina na samom skijalištu, osim što će se pred skijašku sezonu osvetliti i staza Karaman greben, ali nema vidljivih radova na najavljenom proširenju i produženju skijaških staza.
Izvor: Politika