Mnogi roditelji, bilo da se više i ne sećaju kada su prvi put stali na skije, ili su tek pre godinu-dve počeli da skijaju, žele da ljubav prema ovom sportu i zdravom načinu života prenesu i na svoje mališane. Dok gledamo sasvim male klince koji se niz staze spuštaju kao profesionalci, postavlja se pitanje kada je pravo vreme da se dete stavi na skije.
Kada dete da počne da skija?
Šta o tome kažu stručnjaci? Brojni lekari i profesori fizičkog vaspitanja smatraju da je dete od tri godine već dovoljno stabilno da napravi svoje prve skijaške korake. S obzirom da se u tom periodu razvijaju motorika i koordinacija pokreta, skijanje je idealna fizička aktivnost koja će pospešiti razvoj vašeg deteta. Dakle, deca mogu da počnu da skijaju čim dobro nauče da hodaju, ali tehnike pravilnog skijanja se usavršavaju tokom života.
Odeća za skijanje
Kada se ste sigurni da je vaš mališan spreman da stane na skije, potrebno je da ga dobro pripremite za tu aktivnost. Pre nego što krenete na stazu, važno je da je dete dobro i udobno obučeno kako mu ne bi bilo hladno. Potrebno je da je dečije skijaško odelo od materijala otpornog na vetar i vlagu, kako bi ostali suvi tokom obuke. Neizostavne su i rukavice, takođe otporne na vlagu, kao i topli veš i čarape. Odabir skijaške odeće za decu može da predstavlja problem, jer oni brzo rastu, ali to ne znači da treba da im kupujete veću opremu, jer će im ona otežati kretanje i biće skloniji povredama.
Ski oprema
Ukoliko se odlučite za kupovinu pancerica, obratite posebnu pažnju. One moraju da budu taman i da imaju prostora tek da malo pomere prstiće. Najbolje bi bilo da iz pancerice izvadite uložak i prema njemu izmerite detetovo stopalo. Korisno je znati i da u svim našim ski centrima, panerice i skije mogu i da se iznajme.
Dečije skije su kraće i mekanije od skija za odrasle, ali poput i onih „velikih“ mogu biti karving, pa radije uzmite takve skije jer će njima lakše upravljati, a na nogama neće biti preveliki pritisak. Kada birate skije, u obzir uzmite detetove godine, visinu, težinu i sposobnosti. Ukoliko niste vrhunski skijaš koji se razume u materiju, najbolje je da u prodavnicu povedete i dete – većina prodavaca će vam pružiti korisne savete pri odabiru. Karving skije bi trebalo da budu dužine između vrha ramena (za lakšu decu) i nivoa očiju (za krupnije mališane). Kad birate klasične skije za dete do šest godine uzmite 15 centimetara kraće od detetove visine, a za uzrast od šest do 10 godina otprilike detetove visine.
Štapove deca po pravilu ne koriste sve dok ne nauče osnove skijanja, a mogu da im smetaju na žičarama. Instruktor će vam reći kada je dete spremno za štapove.
U ski centrima Skijališta Srbije, kao I u ostalim evropskim skijalištima, kaciga je obavezan deo ski opreme za decu. Ukoliko niste u prilici da je kupite, možete je besplatno dobiti na korišćenje u ski centru Kopaonik. Zapamtite KACIGA GLAVU ČUVA! Nekim mališanima može smetati odsjaj i belina snega, pa nemojte da zaboravite ni na skijaške naočare.
Instruktori skijanja
Kada ste nabavili svu potrebnu opremu za dete, važno je da izaberete i ski učitelja. Nije preporučljivo da sami učite dete da skija, te ukoliko niste profesionalac, odmorite se i prepustite ovaj posao stručnim i obučenim ljudima uz koje će vaše dete sigurno zavoleti ovaj sport. U ski centrima u Srbiji postoje ski škole sa licenciranim učiteljima, tako da nećete pogrešiti u odabiru. Ski učitelj će se pobrinuti da dete nauči da se sigurno oseća na skijama, da naučiti kretanje, kao i osnovne pokrete.
Bord
Boravak na snegu ne znači samo skijanje, već i vožnju borda. Ova snežna disciplina je jako dobra za razvijanje koordinacije pokreta i ravnoteže kod deteta. S obzirom da je i ovaj sport zahtevan kao i skijanje, sve grupe mišića su aktivne, pa je efekat isti, samo je pitanje šta će se vašem detetu više dopasti. Ukoliko se dete odluči za bord, odeća mora da bude komotnija od skijaške, zbog rada kolena, a morate posebnu pažnju da obratite na odabir rukavica, jer su potrebne one koje će ruke vašeg mališana zaštiti od padova. Naravno, i za ovaj sport je neophodna kaciga.
Za kraj…
Nakon svih ovih saveta, ostaje samo da odaberete planinu na kojoj će vaš mališan naučiti svoje prve skijaške korake. U sva tri ski centra Skijališta Srbije – Kopaoniku, Zlatiboru i Staroj Planini – postoje ski vrtići prilagođeni skijašima početnicima, sa pokretnim trakama za lak prevoz dece. U ovom parkiću vaše dete će upoznati brojne drugare, pa će svakako spojiti lepo i korisno… Ko zna, možda se baš u vašem detetu krije neki novi Tomba ili Bodi Miler. A I ako nije tako, uživaće – u to nema sumnje!
Da li ste znali…
… da Novak Đoković obožava skijanje?
„Skijanje je za mene najbolji sport. Iako se bavim tenisom, to je moja najveća strast. Možda jedino za čime žalim u životu, jeste to što se nikada nisam takmičio u skijanju“, kazao je Nole u Londnu prilikom dodele prestižne „Laureus“ nagrade za najboljeg sportistu na svetu.